Skip to main content

Campus Committees

2020-2021 Campus-Wide Committees

ELECTED COMMITTEES

Faculty Executive Committee (FEC)

Budget Subcommittee
H: Dennis McEnnerney (FEC Chair)
NS: Stefan Erikson
SS: Jessica Hoel (pre-tenure)
SS: Juan Lindau

Governance Subcommittee
NS: Amy Dounay (subcommittee co-chair)
H: Re Evitt (subcommittee co-chair)
NS: Olivia Hatton (pre-tenure)
SS: Wade Roberts

Personnel Review Subcommittee
H: Shawn Womack (subcommittee chair)
SS: Sarah Hautzinger
NS: Miro Kummel (at-large)
NS: Tricia Waters

Personnel Policies Subcommittee
H: Marion Hourdequin (subcommittee chair)
Lynne Gratz (pre-tenure)
NS: Brian Linkhart
SS: Carol Neel

Curriculum Executive Committee (chair TBD)

NS: David Brown
NS: Anthony Bull (pre-tenure)
ID/At-Large: Tracy Coleman
SS: John Gould
H: Chet Lisiecki (pre-tenure)
SS: Karen Roybal (pre-tenure)
H: Carrie Ruiz

Humanities Executive Committee

Bill Davis (chair)
Ruth Kolarik
Jared Richman

Natural Sciences Executive Committee (NSEC)

Murphy Brasuel (chair)
Darrell Killian
Jane McDougall

Social Sciences Executive Committee (SSEC)

Douglas Edlin (chair)
Tip Ragan
Mike Taber

Appeals Board

Humanities

Tracy Coleman
Kate Leonard
Carrie Ruiz

Natural Sciences

Lori Driscoll
Emilie Gray
Neena Grover

Social Sciences

Krista Fish
Kathy Giuffre
Sandi Wong

At-Large

John Gould
Jane Hilberry
Esther Redmount

General Education Assessment Working Groups

David Gardiner (co-chair)
Christina Rader (co-chair)

CC100:
H: Tom Lindblade
SS: Christina Rader
NS: Sarah Schanz

CC120:
H: Richard Buxton
H: David Gardiner
H: Monica Sanchez

Equity and Power:
H: Najnin Islam
SS: Dwanna McKay
SS: Florencia Rojo

Task Forces

Library & Informational Technology

SS: Scott Ingram
H: Alexei Pavlenko
NS: Mark Wilson
Staff: Sara Rotunno
Staff: Mateo Munoz

International Studies

SS: John Williams (chair)
H: Amanda Minervini
H: Pallavi Sriram
NS: Matthew Whitehead

Foreign Languages Departments Study

H: Joan Ericson (chair)
H: Marcia Dobson
H: Andreea Marinescu
SS: Purvi Mehta
H: Michael O'Riley
H: Ane Steckenbiller

Community Engagement Groups

Incarceration

SS: Paul Adler (chair)
H: Alberto Hernandez-Lemus
SS: Kat Miller-Stevens
SS: Carol Neel (advisory)
NS: Mike Siddoway (advisory)
Jordan Radke (ex officio)

Climate Change Task Force

Objective achieved 2019-20 (transfer to the Provost's working group)

Humanities Visioning:

Dean Garcia (co-chair)
Corinne Scheiner (co-chair)
Iddo Aharony
Jean Lee
Chet Lisiecki
Danielle Sanchez

STEM@CC Working Group:

Lori Driscoll (chair)
Ike Agbanusi
Andrea Bruder
Anthony Bull
Amy Dounay
Sara Hanson
Shane Heschel
Scott Ingram
Rachel Jabaily
Christine Siddoway
Rebecca Barnes (sabbatical 2020-2021)
Natalie Gosnell (sabbatical 2020-2021)
Jessica Kisunzu (sabbatical 2020-2021)

K-12 Education (+ Stroud Scholars College Access Program, Writing Committee)

H: Marie Davis-Green
SS: (no faculty available)
Jordan Radke (ex officio)

Title IX Support Committee

NS: Peggy Daugherty

Appointed Committees & Special Assignments

Academic Events

ID: Ammar Naji (chair)
NS: Janet Burge (1)
SS: Yogesh Chandrani

Assessment Committee (chair TBD)

NS: Sally Meyer
SS: Vanessa Munoz
H: John Riker

Athletics Board

Pedro de Araujo (chair) NCAA Rep
SS: Jamal Ratchford
Staff: Kelley Banet

Budget and Compensation (FEC Budget Representatives)

H: Dennis McEnnerney (chair)
NS: Stefan Erikson
SS: Jessica Hoel (pre-tenure)
SS: Juan Lindau
Staff: Lucie Tennis
Staff: Judy Kanagy
Staff: Sara Rotunno
Staff: William Schiffelbein
Staff: Lucie Tennis
Staff: Judy Kanagy
Staff: Jazmine Newsom
Staff: April Scriven

Campus Design Review Board

H: Rachel Paupek
NS: Flavia Sancier-Barbosa
SS: (no faculty available)
Staff: Klay Matlock

Admissions and Financial Aid

SS: Kristina Acri
H: Owen Cramer
NS: Jenn Garcia

Committee on Instruction

SSEC Rep: Doug Edlin
ID: Nadia Guessous
NSEC Rep: Margaret Daugherty
HEC Rep: Ruth Kolarik

Colorado Springs Undergraduate Research Forum (CSURF)

SS: Tim Fuller
H: Baran Germen
NS: Adam Light
NS: Patricia Purdue

Vice Provost Advisory Committee

H: Tamara Bentley
SS: Sandi Wong

Diversity & Equity Advisory Board

NS: Emilie Gray
NS: Neena Grover (faculty co-chair)
H: Natanya Pulley
SS: Christian Sorace
Staff: Anneke Bruwer
Staff: Pearl Leonard-Rock
Staff: Debra Yazulla Moretenson
Staff: Cathy Gillis

Faculty Research and Development Board

NSEC Rep: Jane McDougall
HEC Rep: Jared Richman
SSEC Rep: Mike Taber

Health Professions Advisory Committee

NS: Lori Driscoll (chair)
NS: Olivia Hatton
SS: Amy Kohout [on leave 2020-21]

Institutional Review Board

NS: John Horner
NS: Jason Weaver
Staff: Michael McNamee

Summer Session Committee

Jim Burke (chair, ex officio)
NSEC Rep: Murphy Brasuel
HEC/ID Rep: Bill Davis
SSEC Rep: Tip Ragan
SS: Manya Whitaker (Chair of Education, Fall 2020)
SS: Howard Drossman (Chair of Education, Spring 2021)

Special Assignments

Faculty Meeting Secretary: Debby Van Orden
College Budget Committee Faculty Co-Chair: Dan Johnson (SS)
Community Standards and Conduct Advisory Committee: Christopher Hunt (H)
COVID Advisory Leadership Team (ALT): Gail Murphy-Geiss (SS)
CCSGA Adviser: Paul Myrow (NS)
Honor Council Advisers: George Butte (H), Dan Ellsworth (NS)
IACUC: Lori Driscoll (NS, chair); Krista Fish (NS)
KRCC: Beth Malmskog (NS)
Children's Center Liaison: Mike Angstadt (ID); Committee: Ben Hindell
Cutler Board Liaisons: Nate Marshall (H), Jake Smith (SS)
Press Committee Facilitator: Jane Hilberry (H)
Investment Committee (Trustee) Liaison: Aju Fenn (SS)
Watson Committee: Michael Sawyer (liaison/chair), Rick Furtak (H), John Horner (NS), Jean Lee (SS)
Sheffer Fund Committee: Mike Siddoway (NS, chair)

Chairs/Program Directors, Fall 2020

DEPARTMENT

CHAIR

ASSOCIATE CHAIR

Anthropology

Christina Leza

None

Art

Gale Murray

Kate Leonard (Director of Studio Program)

Asian Studies

Vibha Kapuria-Foreman

None

Chemistry & Biochemistry

Habiba Vaghoo

Amy Dounay

Classics

Sanjaya Thakur

None

Comparative Literature

Corinne Scheiner

None

Economics & Business

Susan Ashley

none

Education

Howard Drossman (fall);

Manya Whitaker (spring)

Tina Valtierra

English

Steven Hayward

Genny Love

Environmental Program

Corina McKendry

Eric Perramond

Feminist & Gender Studies

Heidi Lewis

None

Film and Media Studies

Scott Krzych

Dylan Nelson

French

Ibrahima Wade

none

General Studies

Claire Garcia

none

Geology

Christine Siddoway

none

Chinese, German, Italian, Japanese and Russian Studies (Formerly GREAL)

Hong Jiang

William (Bill) Davis

History

Bryan Rommel-Ruiz

John Williams

Human Biology and Kinesiology

Kristi Erdal

none

Mathematics and Computer Science

Mike Siddoway

Marlow Anderson

Molecular Biology (MB)

Ralph Bertrand

none

Music

Ofer Ben-Amots

Susan Grace

Organismal Biology and Ecology

Shane Heschel

none

Philosophy

Helen Daly

none

Physics

Kristine Lang

none

Political Science

Dana Wolfe

Eve Grace

Psychology

Tomi-Ann Roberts

none

 

LEAVES AND EXEMPTIONS

Sabbatical 2020-21

Rebecca Barnes (full-year)
Amanda Bowman (full-year)
Shane Burns (half-year, spring)
Phillip Cervantes (half-year, fall)
Elizabeth Coggins (half-year, spring)
Eli Fahrenkrug (half-year, spring)
Henry Fricke (half-year, fall)
Sylvan Goldberg (half-year, spring)
Natalie Gosnell (half-year, fall)
Bob Jacobs (half-year, spring)
Scott Johnson (full-year)
Jessica Kisunzu (half-year, fall)
Rushaan Kumar (half-year, spring)
Jane Murphy (half-year, spring)
Dylan Nelson (half-year, split)
Pamela Reaves (half-year, fall)
Ibrahima Wade (half-year, fall)
Manya Whitaker (half-year, spring)

Jubilee 2020-21

Mark Smith

Students on Campus-Wide Committees 2020 - 2021
(received from Sophie Cardin, CCSGA VP for Outreach)

Curriculum Executive Committee: Deksyos Damtew, Theodore-Sky Weiss, Laurel Sullivan
Committee on Instruction: James Hanafee, Maddi Schink
IT & Library Board: Taylor Hawkins, Sierra Romero
Budget Committee: Alanna Jackson, Lilly Davis
NCAA: Sydney Lane
CSURF: Gracia Seeley, Kate Shiliro
Foreign Language Task Force: Isabelle Smith
Science Visioning: Mary Alice Ewing, Madeline Ross
Committee on Student Community Standards: Colleen Campbell, Sophie Cardin
Sheffer Fund: Nicholas Cleveland-Stout

 

Report an issue - Last updated: 04/14/2021